Stovyklavome akmens amžiuje

2016-07-22

Lietuvos skautijos Kauno krašto Šventosios (Jonavos r.), Kauno Pilies ir Dubysos tuntų ir vyr. skautų draugovės 2016 m. liepos 16-22 d. dalyvavome stovykloje „Skautavimas akmens amžiuje“ Kaišiadorių rajone ant Neries kranto. Keturios gentys: urviniai, akmens ir ugnies žmonės bei mamutų medžiotojai įvairiose veiklose bendrai veikėme ir mokėmės. Genčių žmonės privalėjo sutelkti jėgas tam, kad pasiektų geležies amžių. Keturios gentys: urviniai, akmens ir ugnies žmonės bei mamutų medžiotojai įvairiose veiklose bendrai veikėme ir mokėmės. Genčių žmonės privalėjo sutelkti jėgas tam, kad pasiektų geležies amžių.

Stovyklos atidarymo rikiuotėje susiskaičiavome – akmens amžiuje gyvenome 289 skautai. Atidarymo lauže, organizuotame vyr. skaučių „Raganos“ draugovės laužavedžių, visos keturios gentys vaidindamos prisistatėme, dainavome dainas, žaidėme žaidimus apie akmens amžių. Norėdami sėkmingai pasiekti geležies amžių, kiekvieną rytą visi mankštindavomės, ryto ir vakaro rikiuotėse dalyvaudavome gentimis su šauniais raportais ir nepakartojamais šūkiais.

Visi stovyklautojai žinojome: sėkminga evoliucija vyks tuomet, jeigu visi žmonės tobulės daug mokydamiesi ir dirbdami. Dvasinės dienos programoje žaidėme bendravimo žaidimus, mokėmės savianalizės, kalbėjome apie tikėjimą, dalyvavome Šv. Mišiose. Vakare žiūrėjome filmą „Pasaulis be žmonių“. Gerojo darbelio dieną jaunesnieji skautai ir skautės dalyvavo žygiuose: „vilkiukai“ tvarkė Gegužinės bažnyčios šventorių, skautės – Bučionių kapinėse apleistus kapus. Stovyklavietėje likusi jaunesniųjų skautų komanda sutvarkė paplūdimo tinklinio aikštelę, skautai – „išlaisvino“ eglutes. Patyrę skautai parengė ir po pietų pravedė skautoramą jaunesniesiems skautams, 3 komandos dalyvavo aktyviuose akmens amžiaus ir ne tik architektūros mokymuose, stovyklavietėje statė pionierijos statinius: stovyklos vartus, namelį medyje, sūpynes, įrenginėjo kliūčių ruožą.  Skautai daug energijos išeikvojo  akmens amžiaus genčių vandens mūšyje. Vyr. skautų ir patyrusių skautų komandos, vadovaujamos Vilniaus krašto Ąžuolyno draugovės vadovų, iškeptas šakotas buvo XXI amžiaus skonio, bet forma priminė akmens amžių. Trečią dieną mokėmės saugos ir sveikatos saugojimo. Praktinius mokymus visoms amžiaus grupėms vedė Kauno apskrities PGV Kaišiadorių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos instruktoriai ir ugniagesiai. Praktinių įgūdžių gelbstint žmones mokė Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Kauno 5 komandos ugniagesiai ir narai. Reakciją, ištvermę, greitį ir jėgas išbandėme rungtyniaudami akmens amžiaus sporto varžybose ir žaidimuose. Jaunesnieji skautai žaidė „patobulintą“ kvadratą, skautai - futbolą su gimnastikos kamuoliu, patyrę skautai - tinklinį su miegmaišiais. Po vakarinių genčių laužų, jaunesnieji skautai su vadovėmis išėjo į naktinį žaidimą,  patyrę skautai - su vyr. skautėm ir vyr. skautais - į naktinį žygį. Ketvirtąją dieną, kol skautai mokėsi skautoramoje ir jaunesnieji skautai „kovojo“ vandens mūšyje bei pramogavo vandens čiuožykloje, patyrusios skautės toliau statė pionierijos įrenginius. Patyrę skautai užbaigė kliūčių ruožą, kurį po pietų 17 bendradarbiaujančių skirtingo amžiaus komandų (2 „vilkiukai“, 4 skautai ir 2 „vyšnios“) išbandė stengdamiesi įveikti per kuo trumpesnį laiką. Patyrusių skautų parengtame naktiniame žaidime skautams prireikė ne tik susitelkimo ir strateginio mąstymo kovojant už vėliavą, bet ir didelės drąsos „išgyvenimo“ trasoje.  dalyvavo naktiniame žaidime, kurį rengė patyrusieji skautai. Evoliucijos eigoje žmonės naudodamiesi ugnimi ir įvairiais įrankiais, susižeisdavo. Kaip suteikti pirmąją pagalbą nelaimės atveju, praktiškai mokė Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos kariai. Išmokome, kaip panaudoti paprastą kaklaraištį akies ar kitos kūno dalies sužeidimo atveju, kaip bintuoti įvairias kūno vietas ir kaip daryti dirbtinį kvėpavimą. Po šių mokimų vyko estafečių rungtys, kurių metu pasitikrinome žinias, gebėjimus ir įgūdžius. Laimėtojai apdovanoti diplomais, visi dalyviai gavo pirmosios medicininės pagalbos paketą. Žmogaus evoliucijoje svarbus kūrybiškumo ugdymasis: pynėme draugystės apyrankes, lipdėme iš molio – bendraudami ir bendradarbiaudami tobulėjome.

Stovyklos uždarymo rikiuotėje raportais, šūkiais ir padėkomis įsivertinome stovyklos veiklą. MUMS PAVYKO – MES GELEŽIES AMŽIUJE! Šio fakto liudininku tapo Jonavos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Eugenijus Sabutis. Uždarymo laužo „Akmens amžiui baigiantis, geležies amžiui artėjant“ programoje, organizuotoje vyr. skautų – vyčių, buvo grojama įvairiais instrumentais, pristatomi talentai, kiekvienos genties parengti pasirodymai apie geležies amžių. Stovyklos metu buvo išrinkta dainų ir žaidimų TOP 5, kuriuos VISI dainavome ir žaidėme, nes mums jie labiausiai patinka. Po vakaro laužo visų amžiaus grupių skautai ir vadovai linksmai dainavo ir šoko.

Stovykla baigiasi, išsiskiriame. Bet visi žinome, kad neilgam – mūsų laukia sąskrydžiai, mokymai, sezonų uždarymai ir atidarymai, konkursai... ir stovyklos. Esame didelė skautiška šeima. Už pagalbą mūsų skautiškai šeimai esame dėkingi UAB „Rokiškio pienas“, Lietuvos kariuomenės Karo kartografijos centrui, UAB „Žurnalų leidybos grupė“, Jonavos rajono skautai - savivaldybei už vaikų ir paauglių socializacijos programų finansavimą, Medeinės draugovės skautai-Bukonių pagrindinės mokyklos direktorei E. Tuzovienei ir Bukonių seniūnijos seniūnui A. Narkevičiui ir tėveliams, UAB „Naujasis Nevėžis“.

Greta Mockutė,  LS Kauno krašto Šventosios tunto Medeinės draugovės skautė

Dalia Autukienė, LS Kauno krašto Šventosios tunto tuntininkė