Skautų stovykla baigėsi, bet saulelė vis tiek budins

2014-07-11

2014 m. liepos 6-11 d. Kaišiadorių rajone Bučionių kaime vyko Lietuvos skautijos Kauno krašto Šventosios, Pilies ir Dubysos tuntų skautų stovykla "Jau saulelė atkopdama budino skautus". Stovyklos veikloje darniai dalyvavo keturiose savivaldybėse – Jonavos, Kaišiadorių ir Kauno rajonuose bei Kauno mieste veikiantys Lietuvos skautijos 11 vienetų: 9 draugovės, kurių veikloje dalyvauja 6-18 metų amžiaus skautus ir 2 draugovės vyr. skaučių ir vyčių (vyresnių kaip 18 metų).   Iš viso stovyklavo 270 skautų.

Lietuvos skautijos Kauno krašto Šventosios tuntas apima 4 Jonavos rajone veikiančias skautų draugoves: Medeinės (Bukonių) – vadovės Dalia Autukienė ir Jolita Pranskūnienė, Panoterių (vadovė Audronė Gruodienė), Užusalių (vadovės Ramunė Knatienė ir Nataliya Lebedeva) ir Jonavos Justino Vareikio (vadovės Jurgita Skamaročienė ir Danguolė Žeglova), Pilies tuntas (tuntininkė Rimutė Lukošienė) jungia Kauno miesto ir Žiežmarių (vadovė Aušra Kavaliauskienė), Dubysos tuntas – Kauno rajono Čekiškės skautus (vadovės Vitalija Vėlavičienė ir Renata Kochanauskaitė).

Dalyvaudami skautiškoje veikloje, vaikai ir paaugliai mokėsi aktyvaus, prasmingo, bendruomeniško gyvenimo, pasitikėti savimi, siekti užsibrėžto tikslo. Aktyviai bendraudami ir bendradarbiaudami įtvirtino praktinės skautavimo patirties išgyvenant gamtoje įgūdžius, kartu ugdėsi socialinius, kūrybinius, ugdymosi karjerai įgūdžius. Vadovai tarsi nejučia nukreipė veiklas tinkama linkme, tik stebėdami ir patardami.

Stovyklos atidarymo rikiuotės metu skambėjo draugovių raportai, sveikinimai ir visų amžiaus grupių skautų ir vadovų, parengtų aktoriaus skauto vyčio Pauliaus Tamolės, skaitomos K. Donelaičio „Metų“ ištraukos, Šv. Mišias laikė vienuolis iš Lenkijos, vakaro laužo metu darniai aidėjo vyr. skaučių ir vyčių vedamos dainos ir šūkiai. Didelę bendrystę ir vienybę bei pasididžiavimą savo šalimi pajutome ratu susikabinę rankomis giedodami Lietuvos Respublikos himną – stovykla prasidėjo Valstybės (Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną.

Pionierijos dienos metu pastatyti stovyklos vartai, įrengtos supynės, laužavietės, aukurai. Džiaugiamės, kad visi statiniai liko stovyklavietėje, skirtingai nuo kitų stovyklų, kuomet paskutinę dieną jie būna išardomi. Kiekvieno skauto pareiga kasdien padaryti bent po vieną gerą darbelį: sunkų eglučių ravėjimo darbą pavertėme žaidimu „Drambliai džiunglėse“ – šauniai, su gera nuotaika jaunesnieji skautai, skautai ir patyrę skautai padarė didelį darbą.

Kaišiadorių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininko Gintaro Kuktelionio ir darbuotojų bei narų komandos iš Kauno organizuotos dienos metu stovyklautojai daug sužinojo apie saugumą, gelbėjimo operacijas, mokėsi praktiškai gaivinti žmogų, stebėjo praktines gaisrininkų ir narų darbo pratybas, išgirdo daug naudingų patarimų.

Žygio į Gegužinės kaimą metu, jaunesnieji skautai atliko gerąjį darbelį tvarkydami Bučionių kaimo kapines (Bučionių kaimo kapinės yra Gegužinės kaime), skautai bendraudami su kaimo gyventojais rinko informaciją apie kaimą, padėjo žmonėms atlikdami darbus: nešė vandenį, grėbė šieną, nešė malkas, ravėjo. Patyrę skautai dalyvavo žygyje į Ruklą - lankėsi Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione: įtvirtino informaciją apie Lietuvos kariuomenės istoriją ir struktūrą, susipažino su karine įranga.

Skautoramos metu įtvirtino būtinus skautui dalykus: pirmosios pagalbos teikimas, naudojimasis kirviu, peiliu ir kt. įrankiais, mazgų rišimas, dainos ir šūkiai bei žaidimai, laužų tipai ir jų krovimas... Aktyvus praktinis verslumo įgūdžių ugdymas vyko amatų mugės metu. Daug emocijų ir džiaugsmo suteikė akmeninių žmogeliukų, arbaletų, paveikslėlių rėmelių gaminimas, apyrankių ir juostų pynimas, dekupažas, pakabukų puošimas, SPA centrų teikiamos grožio procedūrų paslaugos. Nors amatų mugėje cirkuliavo tik lietuviškų centų valiuta, dalyviams problemų nekilo – veikė bankas - pinigų keitykla, kurioje sėkmingai buvo galima gauti centų.

Kiekvieną dieną 14 metų ir vyresni stovyklautojai plaukė baidarėmis dviem maršrutais: Čiobiškis – stovyklavietė ir stovyklavietė – Rukla. Plaukiant iki Ruklos neapsieita be nuotykių – viena grupė nuplaukė iki Venecijos, kita – nepriplaukė Ruklos. Tačiau gerų žmonių dėka viskas baigėsi sėkmingai...

Stovyklos uždarymo laužo metu dainomis ir šūkiais „kovojo“ broliai ir sesės, rikiuotės metu džiaugėmės stovyklos sėkme.

Visos stovyklos metu programa, vykdoma vadovų komandos su programos vadove, kandidate į vyr. skautes Odeta Autukaite,  vyko sklandžiai stovyklautojus lydėjo gera nuotaika, susitelkimas, susiklausymas, geranoriškumas.

LS Kauno krašto Šventosios tunto Medeinės draugovės skautams ši stovykla – devynioliktoji. Kiekviena stovykla vis kitokia, nepakartojama, suteikianti patirtį visam gyvenimui ir puikius įspūdžius.

Daug vaikų ir paauglių turėjo galimybę dalyvauti stovykloje vadovėms parengus ir savivaldybėms finansavus vaikų socializacijos programas vaikų vasaros poilsiui organizuoti. Jonavos rajono savivaldybė finansavo visų keturių rajono skautų draugovių socializacijos projektus. Esame nuoširdžiai dėkingi rėmėjams, kurių dėka vyko sklandus, turtingas veiklomis stovyklos gyvenimas. Skautišką AČIŪ tariame rėmėjams: Jonavos rajono savivaldybės merui Mindaugui Sinkevičiui, UAB „Argva“, „Naujasis Nevėžis“, „Duguva“, „Umega“, „Setrida“, „Rotas“, AB „Zarasaitis“,  Lietuvos socialdemokratų partijos Jonavos skyriui ir kitiems.

Dalia Autukienė, LS Kauno krašto Šventosios tunto tuntininkė