Pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“

2017-01-13

Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti ir šiais metais sausio 13-ą pakvietė Lietuvos mokyklas, Tolerancijos ugdymo centrus bei visas Lietuvos institucijas, įstaigas  prisijungti prie kasmetinės, jau tradicija tapusios  pilietinės iniciatyvos - akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“.

2017 m. sausio 13 d. 8.00 valanda, pirma pamoka skirta  Laisvės gynėjų dienai paminėti. Visoje mokykloje užgęsta šviesos. Susikaupimas ir rimtis kviečia visus pagalvoti, ką šiandieną mums reiškia žodis LAISVĖ ir ką šis žodis reiškė tiems žmonėms, atėjusiems 1991 metų šaltą sausio 13 naktį prie Parlamento, Radijo ir televizijos komiteto pastato, televizijos bokšto.

Žiūrėdami video medžiagą mes matome minią žmonių ir, ne kiekvienas pagalvojame, kad tą minią sudaro atskiri žmonės, kurie yra kažkieno laukiami, mylimi, dėl jų tuometinės būties kažkas nerimauja. Kiekvienas iš tos minios žmonių tuo metu galėjo būti sovietų kariuomenės aukomis ir likimas pasirinko jų ne 14, o kur kas daugiau.

Su dideliu skausmu gyvena visi, kieno artimieji, draugai, pažįstami žuvo ar buvo sužeisti. Jų skausmo niekuo neišmatuosi. O kaip gyvena tie, likusieji, kuriems „pasisekė“ daugiau? Manau, kad ir jiems skauda ir dar ilgai skaudės.

Stebint Vytauto Lukšio atsiminimus apie 1991 metų sausio 13 įvykius nemažiau skaudėjo ir mūsų mokyklos mokiniams. Tai jaučiau matydama jų rimtį ir pilnas nuostabos akis: juk tai buvo visai neseniai, koks neapsakomas žiaurumas prieš beginklius žmones.

Nuskambėjo skambutis iš Laisvės gynėjų dienai paminėti skirtos pamokos. Niekas iš mokinių, kaip paprastai,  nesijudino iš vietos.

Pamaniau, jog mūsų vaikai gerbia mūsų šalies žmonių kovą už nepriklausomybę.

Džiaugiuosi Jumis, mūsų mokyklos mokiniai. Jūs - mūsų ateitis...

Jūratė Stankaitienė, istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytoja