Naujienos

Atvira etikos pamoka “Emigracija: už ir prieš”

2018-05-23

Jonavos Justino Vareikio progimnazijoje įvyko atvira etikos pamoka aktualiu šiuo metu problemos klausimu mūsų visuomenei – emigracija. Mokiniai diskutavo, kokios yra Lietuvos gyventojų emigravimo priežastys, kaip tai įtakoja valstybės raidą, klausėsi neseniai grįžusio iš emigracijos Belgijoje vienuoliktoko Laimučio Guikio pasakojimo apie gyvenimą svečioje šalyje.

 

Viena aktualiausių problemų šiandieninėje Lietuvoje yra emigracija. Vis daugiau žmonių palieka savo gimtuosius namus. Nuo 1990 m. iki 2018 m. sausio 1 d. iš Lietuvos emigravo per 977 tūks. žmonių. Per tą laiką imigravo daugiau nei 270 tūkst., tad bendras šio laikotarpio užsienio migracijos balansas yra 70.709 tūks. gyventojų. Jau daugelį metų pagrindinė lietuvių emigrantų tikslo šalis yra Jungtinė Karalystė – vidutiniškai 47 procentai visų išvykusiųjų renkasi šią valstybę. Kitos emigracijos šalys – Norvegija, Airija, Vokietija.

 Emigruodamas žmogus ne tik keičia savo aplinką, bet kartu yra keičiamas ir jo likimas. Tačiau ar emigracija atsiliepia tik žmogui? Ar ji neturi jokios įtakos valstybei bei jos tolimesnei raidai? Gal būt vienas emigrantas valstybės likimo pakeisti negali, tačiau realybėje emigrantus galime skaičiuoti tūkatančiais, o tai gali atvesti tautą prie didelės nelaimės. Ir, kad būtų aiškiau, emigruoja daugiausiai darbingo amžiaus -20-34 metų gyventojai. Emigracija žmogui ne visada yra išsigelbėjimas iš blogo gyvenimo, o tiesiog norėjimas atrasti tai, ko negali turėti gimtame krašte. Emigruoja ne tik bedarbiai, bet ir aukštajį išsilavinimą turintys žmonės ar besiruošiantys jį įgyti. Emigraciją skatina ir atlyginimų skirtumai tarp Lietuvos ir pasirinktų užsienio šalių, kuris gali būti 5-6 kart didesnis nei Lietuvoje.

Romualdas Ozolas teigė, kad emigracija yra Tėvynės išdavimas, išvykimas iš Tėvynės – tai “protestavimas kojomis”, lengvesnio kelio į asmeninę gerovę pasirinkimas apeinant sunkumus. Tačiau žinome daug pavyzdžių, kad ne visada emigrantai yra laukiami svetur. Daug skaudžių istorijų tenka išgirsti, žiūrint TV laidą “Emigrantai”.

Būtent todėl Justino Vareikio progimnazijoje susirinko keturių mokyklų (J. Vareikio progimnazija, etikos mokytoja –Vida Lukoševičiūtė, Užusalių pagrindinė mokykla, etikos mokytoja – Lina Trilikauskienė, Senamiesčio gimnazija, etikos mokytoja – Dalia Paulauskienė, Bukonių mokykla – daugiafunkcis centras, etikos mokytoja – šių eilučių autorė)  mokinių grupės ir nagrinėjo vieną aktualiausių problemų šiandieninėje Lietuvoje – emigracija. Savo pasisakymuose mokiniai akcentavo, kad emigracijos priežastys –bedarbystė, žmonių baimė dėl ateities, valdžios egoistiškas požiūris, ribota asmens laisvė ir kt. priežastys, kurias įžvelgia jaunas žmogus. Skaudžiausia, kad emigruoja tėvai, palikdami savo vaikus likimo valiai, o tai turi neigiamą įtaką vaikų tolimesniam auklėjimui.

Kitas ne mažiau svarbus klausimas, kurį nagrinėjo mokiniai – kaip tai įtakoja valstybės raidą. Buvo pateikti mokinių samprotavimai, jog emigracija silpnina mūsų valstybę - nyksta kultūra, silpnėja patriotiškumas, tautiškumas, atsakomybės už artimus žmones praradimas, pamirštama kalba, papročiai, surenkama mažiau mokesčių, o tai smukdo ekonomiką. Ką daryti, kad sustabdyti emigraciją? Senamiesčio gimnazijos mokinės Austėja Kacevičiūtė ir Simona Butkevičiūtė pravedė debatus “Už ar prieš emigraciją?” ir pateikė stulbinančias statistines žinias, kiek šiuo metu yra emigruojančių, kurie ieško laimės svetur. Pamokos pabaigoje Senamiesčio gimnazijos mokinys Laimutis Guiskis, kuris neseniai grįžo iš emigracijos, papasakojo apie gyvenimą užsienyje, mokymosi sąlygas ir galimybes Belgijoje. Mokiniai klausėsi su dideliu susidomėjimu, kilo daug klausimų ir diskusijų.

Šia pamoka mokytojai stengėsi įtikinti mokinius, kad jie – tai mūsų ateitis, nuo jų priklausys visų gerovė, jie reikalingi čia ir  mūsų Lietuvai.

 

                                                         

                                                           Svetlana Vorobjova, dorinio ugdymo (etikos) mokytoja

Atgal

 
  2023 © Visos teisės saugomos. Jonavos r. Bukonių mokykla-daugiafunkcis centras.